User Log On
Lake Blackshear Baptist Church
2022-2023 Church Officers
  • Deacon Chair: Bob Luke

    Deacon Vice-Chair: Keit Tipton

    Active Deacon Board: Bob Luke, Keit Tipton, Jack Jones, Mike Holder, Mike Rouse, John Gordon, Walter Bush, Greg Turton, Lonnie McKinney, Jimmy Goodman, Steve Hobbs, John Merritt 

    Finance Committee: Al Davis, Walter Bush, Mike Rouse, Mary Anne Rouse, Jimmy Miller, Kathy Miller, Gina Hobbs, Lonnie McKinney & Dawn Holder

    Church Clerk: Lisa Greene

    Music Director: Leeza Streetman

    Children/Youth Director: Denise Bauer

    Sunday School Superintendent: Walter Bush

    Sunday School Secretary: Elizabeth Streetman

    Co-ED Class: Bob Luke & Judy Goodman

    Men's Bible Class: Men of the Class

    Ladies Bible Class: Bonnie Gary & Ladies

    Koinonia/Fellowship Class: Lonnie & Sandra McKinney

    Children Sunday School: Denise Bauer, Dawn Holder & Judy Goodman

    VBS Director: Denise Bauer

    Pianist: Gail Hammock

    Organist: Diane Murray

    Women's Ministry: Maria Spillers & Denise Bauer

    Brotherhood President/Men's Ministry: Keit Tipton

    Lord Supper Coordinators: Bonnie & Keith Gary

    Building Committee: Mike Rouse, Roy Powell, Walter Bush, Bob Luke, John Gordon, Keit Tipton, Lonnie Davis, Jack Jones & Ken Long

    Grounds/Cleaning Crew: Greg Turton, Nina Davis, and Keit Tipton

    Decorating Committee: Laverne Miller, Annette Reason & Ladies

    AV/Sound Committee: Mary Anne Rouse, Lori Turton, Andrew Miller & Leeza Streetman

    Church Cook Team: Mike Holder, John Gordon, Tyler Adcock, Jimmy Miller, Keit Tipton, John Merritt, Johnny Weldon, Andrew Grimsley & Wayne McDaniel

    Van Drivers:  Vic Cooper, Lonnie McKinney, Allen Grimes, Keit Tipton & Steve Hobbs

    Church Hostesses Committee: Nina Davis, Lynn Cook, Annette Reason, Sandra Bowen, Dawn Holder, Teresa Jones, Keit Tipton, Tyler Adcox, Sara Long, Fred Duncan, Jean Duncan & Karen Luke  

    Ushers: Mike Rouse, Keit Tipton, Walter Bush, Jimmy Miller, Mike Holder & Keith Gary

    G. Crowe Benevolence Committee: Barbara Bridges, Nina Davis & Betty Greene

    Long Range Planning Committee: Warren Spillers, Denise Bauer, Nina Davis, Buddy Roseberry, John Merritt & Leeza Streetman

    Security Committee: Keith Gary, Mike Rouse, Jesse Scarborough, Buddy Roseberry, Keit Tipton, Mary Anne Rouse, Denise Bauer, Greg Turton, Walter Bush & Jack Jones

    Baptism Committee: Mike Rouse, Sara Long, Mike Holder, Sandra McKinney, Vic Moore & Tammy Moore

    Children/Youth Committee: Denise Bauer, Evelyn Jones, Jennifer Denham, Judy Goodman, Tish Wetherington,  Annette Gibbs & Betty Greene

    Pantry Committee: Betty Greene & Carolyn Roseberry